Maskne – coś na czasie, czyli „pomaseczkowe” problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Do tego, że pandemia zafundowała nam ogrom nowości, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale kto by się spodziewał problemów skórnych w wyniku noszenia maseczki?

Maskne to nowy termin, który powstał z dwóch słów: mask – maska oraz acne – trądzik, aby móc określić problemy skórne zaistniałe na skutek noszenia maseczek w czasie pandemii.

Niestety ta dolegliwość jest dość popularna, ale w dalszej części artykułu dowiesz się, jak można sobie z tym radzić.

Dlaczego tak się dzieje?

Podobne problemy były zauważane znacznie wcześniej i nazywa się je trądzikiem mechanicznym. Mogą go dostrzec u siebie, na przykład sportowcy, którzy narażają skórę na mechaniczne otarcia, uszkodzenia (np. osoba podnosząca ciężary czy trenująca mieszane sztuki walki – krostki na plecach). Jednak w przypadku maskne, oprócz mechanicznych podrażnień twarzy od maseczki, dochodzi do uszkodzenia bariery naskórkowej i zaburzenia funkcjonowania mikrobioty skóry.

Jak sobie radzić z takimi dolegliwościami?

Skóra z trądzikiem pomaseczkowym (nasza nazwa własna, brzmi całkiem sympatycznie 😉 ) wymaga specjalnej pielęgnacji. To na czym trzeba się koniecznie skupić to oczyszczanie i nawilżanie.

Do oczyszczania używaj jedynie delikatnych preparatów, najlepiej o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwtrądzikowym. Możesz zastosować, na przykład żel do twarzy.

Do odpowiedniego nawilżenia cery skutecznym składnikiem w kosmetykach jest hialuronian sodu (czyli pochodna kwasu hialuronowego, więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule). Ponadto konsystencja takiego kosmetyku powinna być lekka, więc na ten czas należy szczególnie odpuść sobie wszelkie tłuste kremy czy maści. Do takiej specjalnej pielęgnacji odpowiednie będzie serum hialuronowe z kofeiną. Zapewni intensywne nawilżenie, a co więcej, nie zawiera tłustych, oleistych składników, co zmniejszy ryzyko kolejnych podrażnień.

Tego unikaj!

Zwróć uwagę, aby w składzie Twojego kosmetyku nie było kwasu mlekowego albo mocznika! Te substancje pod wpływem wilgoci mogą zmienić swoje pH, co z kolei spotęguje tylko podrażnienia.

Jeżeli jednak stosujesz preparaty zawierające kwas salicylowy, retinol czy alkohol to miej na uwadze, że ich działanie może stać się drażniące w czasie noszenia maski.

Pod maseczkę nie stosuj także kosmetyków, które w swoim składzie mają wazelinę, parafinę czy lanolinę. Te substancje „zakleją” skórę i stworzą doskonałe warunki do namnażania się drobnoustrojów, a co za tym idzie, zaostrzenie objawów gwarantowane… Ale spokojnie! W naszych kosmetykach absolutnie nie znajdziesz tych substancji, zgodnie z naszymi założeniami i ideą. 🙂

Jeszcze słów kilka o lekach przeciwtrądzikowych. Te preparaty, które zawierają kwasy, retinoidy czy nadtlenek benzoilu nie powinny być stosowane podczas porannej pielęgnacji oraz zapewne w niedługim czasie pod maseczkę, gdyż mogą wywołać wcześniej już wspominane podrażnienia.

Jeżeli masz pytania lub chcesz dokładniej poznać temat, zachęcamy do kontaktu z nami!

Życzymy zdrowia! I do zobaczenia w kolejnym artykule.