Miłorząb japoński – idealny składnik dla cery dojrzałej. Dlaczego?

Miłorząb japoński (dwuklapowy) to roślina pochodząca z Azji. Jest szczególnie popularna dzięki swojej odporności na szkodliwe działania owadów, drobnoustrojów i toksycznych substancji. W Azji roślinę te stosuje się w lecznictwie co najmniej od 2 000 lat, ale do Europy dotarła dopiero w XVIII wieku.

Skład chemiczny

Za działanie lecznicze miłorzębu odpowiadają związki obecne w liściach. Wyróżnia się szczególnie dwie główne grupy takich substancji: 

Flawonoidy – nazwa pochodzi od łacińskiego słowa flavus, oznaczającego „żółty”. To one, gromadząc się w liściach, kwiatach, owocach (głównie w skórce), nadają im przede wszystkim barwę, a często również smak i zapach. Chronią rośliny przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego, bronią przed owadami, grzybami, a także pełnią funkcje hormonów i regulatorów wzrostu. 

Seskwiterpeny – węglowodory zaliczane są do grupy terpenów, do tej grupy należą liczne olejki eteryczne. Występują w formie oleistej cieczy lub substancji stałych. Wyróżniamy w zakresie seskwiterpenów np. laktony (nadające gorzki smak). Seskwiterpeny wykazują się dużym potencjałem leczniczym, a także trwają badania nad ich działaniem polegającym na zwalczaniu patogenów roślin.

Związki czynne miłorzębu, które odpowiadają za jego dobroczynne działanie znajdują się zarówno w świeżych, jak i wysuszonych liściach, natomiast zwykle w lecznictwie i naszym kremie do cery dojrzałej stosowany jest ekstrakt. Dlaczego ekstrakt? Ponieważ pozwala wyizolować i zachować substancje czynne, na którym nam zależy, a wyeliminować substancje toksyczne, np. kwasy ginkgolowe.

Działanie

Szereg badań nad wyciągami z miłorzębu wykazały, że po zastosowaniu tego ekstraktu:

  • Następuje poprawa przepływu krwi i mikrokrążenia – rozkurczają się naczynia krwionośne, zmniejsza się agregacja płytek i obniża się lepkość krwi.
  • Zwiększa się dopływ krwi do tkanek, a co za tym idzie są one lepiej zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze.
  • Następuje wzrost działania antyoksydacyjnego, czyli przeciwutleniającego.

Właśnie te cechy miłorzębu to doskonały sposób na zachowanie witalności cery dojrzałej. W połączeniu z szeregiem innych surowców użytych w recepturze Serum hialuronowego z kofeiną to potężna dawka witamin oraz minerałów, które perfekcyjnie wspomogą cerę, odżywią ją, uelastycznią i intensywnie nawilżą.

Źródła:

EMA: European Union herbal monograph on Ginkgo biloba L. 2012
EMA: Assessment report on Ginkgo biloba L., folium, 2012
Schulz V et al.: Rational Phytoterapy. A Reference Guide for Physicians and Pharmacists, 2004