Kofeina w kosmetykach – od ziarenka do naszej cery

Część z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy i doskonale znamy jej zbawienne działanie. Pobudzenie, koncentracja, wyjątkowy aromat to niewątpliwie zalety kawy i dającej takie efekty kofeiny zawartej między innymi w kawie. Ale to nie koniec dobroczynnego działania tego alkaloidu. Kofeina może być zawarta także w kosmetykach. W jaki sposób działa? Czy przeznaczona jest dla każdego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Działanie kofeiny na organizm + ciekawostka

Kofeina (Caffeine), jako jedna z najważniejszych substancji zawartych w kawie, działa oczywiście pobudzająco. Co więcej, rozszerza naczynia mózgowe, więc gwarantowany jest zwiększony dopływ krwi do mózgu. Dzięki temu redukuje zmęczenie, poprawia koncentrację i sprawia, że „łatwiej się myśli”. Kolejną, mniej popularną cechą kofeiny, jest działanie rozkurczające na drogi oddechowe.

Według badań naukowych umiarkowane spożycie kofeiny przez zdrowe i dorosłe osoby nie wpływa negatywnie na organizm. A co oznacza umiarkowane spożycie? To do 400 mg kofeiny na dobę. Za to długotrwałe i nadmierne spożycie, czyli ponad 500-600 mg kofeiny na dobę, może nieść za sobą przykre konsekwencje, zaczynając od uzależnienia, kończąc na bezsenności, problemach z trawieniem i arytmii.

Dawka śmiertelna kofeiny to 10 g. Czy to dużo? Żeby przyjąć taką ilość kofeiny, potrzebujemy … około 80 filiżanek kawy. Całkiem sporo…

Kofeina w kosmetykach jako kolejny symbol naturalności

Dobra wiadomość dla wszystkich tych osób, dla których naturalność jest podstawowym warunkiem, jaki powinien spełniać kosmetyk! Kofeina należy do składników pochodzenia naturalnego i wykazuje działanie na wielu płaszczyznach. Przyjemne z pożytecznym.  A skoro o działaniu mowa…

Zastosowanie kofeiny w kosmetykach

Jedną z najważniejszych cech kofeiny zawartej w kosmetykach jest jej działanie antycellulitowe. Substancja ta wpływa na komórki tłuszczowe, czyli adipocyty, dzięki czemu walka z pomarańczową skórką jest skuteczniejsza, a magazynowanie tłuszczu w komórkach ograniczone, co hamuje powstawanie nowych zmian i zmniejsza te już powstałe.

Co więcej, kofeina pomaga usuwać toksyczne substancje z organizmu i chroni przed wolnymi rodnikami, czyli działa antyoksydacyjnie. Ta cecha pozwala wpłynąć na opóźnienie i zredukowanie efektów starzenia skóry.

Ten wyjątkowy alkaloid z łatwością przenika przez naskórek i wchłania się w skórze właściwej. Oprócz usuwania toksyn z organizmu, kofeina poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, co ma znaczący wpływ na poprawę dotlenienia komórek. Dalej idąc, przyspiesza odpływ limfy z tkanki tłuszczowej. Dzięki temu obrzęki są znacznie zredukowane, a skóra wygładzona, napięta i ujędrniona.

Jeszcze jedną i nie mniej istotną cechą kofeiny jest jej wpływ na metabolizm, czyli pobudzanie aktywności metabolicznej. Przekłada się to na znaczną poprawę wyglądu skóry, wygładzenie niedoskonałości i poprawę sprężystości.

Kofeina w naszych kosmetykach:

Serum hialuronowe z kofeiną – idealną formą kosmetyku jest serum, które można stosować jako baza przed nałożeniem kremu lub jako finalny kosmetyk po porannym i wieczornym oczyszczeniu cery, szczególnie w przypadku tłustej i problematycznej cery. Intensywnie nawilża, wygładza i ujędrnia cerę. Skóra staje się dotleniona, zregenerowana i napięta. Zawartość kofeiny w serum dobrana jest tak, by działanie alkaloidu było bezwzględnie skuteczne. Według zaleceń, stężenie kofeiny w kosmetykach do twarzy powinno sięgać 2%, czyli dokładnie tak, jak w naszym serum.

Podsumowując…

Jeżeli zmagasz się z obrzękami, opuchnięciami czy utratą sprężystości skóry, kosmetyki z kofeiną będą dla Ciebie odpowiednim wyborem. Ważne, aby dobierając dla siebie kosmetyk, zwrócić uwagę na pozostałe składniki. Doskonałym uzupełnieniem dla dobroczynnego działania kofeiny będzie ekstrakt z miłorzębu, ekstrakt z zielonej herbaty i wiele innych. A o nich w kolejnych notatkach! 