Pseudokolagen – kilka faktów w pigułce

Z upływem czasu ilość kolagenu i elastyny w skórze ulega znacznej redukcji, a to z kolei prowadzi do zmniejszonej zdolności utrzymania nawilżenia na odpowiednim poziomie. Wraz ze starzeniem się organizmu skóra staje się cieńsza, podatna na przesuszenia, czego następstwem mogą być zmarszczki.  Wtedy niewątpliwie pomocny jest pseudokolagen, inaczej nazywany kolagenem roślinnym, czyli nic innego jak roślinny substytut kolagenu zwierzęcego. Ma doskonałe właściwości nawilżające, nadaje skórze zdrowy i jędrny wygląd, który jest odzwierciedleniem jej nawilżenia. 

Czym jest pseudokolagen?

Zacznijmy od tego, że na opakowaniach produktów zawierających pseudokolagen powinniśmy szukać zapisu: Yeast Extract, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate.

Yeast Extract, czyli wyciąg z drożdży najczęściej pochodzący z drożdży piwnych, które cechują się zawartością białka, soli mineralnych, węglowodanów i witamin z grupy B. Jest to substancja odpowiedzialna za utrzymanie wody w naskórku, dzięki czemu nawilża, zmiękcza i wygładza cerę. Kolejną korzystną cechą tego surowca są właściwości bakteriostatyczne, czyli hamujące rozwój mikroorganizmów, dlatego pseudokolagen jest doskonałym wyborem dla osób zmagających się z trądzikiem lub posiadających cerę tłustą.

Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate

Bakterie z rodzaju Leuconostoc są wykorzystywane do fermentacji, z kolei “Ferment filtrate” odnosi się do filtratu produktu fermentacji, głównie roślinnego materiału wyjściowego, przekształcanego za pomocą enzymów, grzybów (drożdży) lub bakterii. Ten składnik pseudokolagenu jest zaakceptowany przez instytucje certyfikujące (m.in. Ecocert, COSMOS) do zastosowania w kosmetykach naturalnych. Jedną z jego funkcji jest możliwość kontrolowania wzrostu mikroorganizmów (np. bakterii i grzybów). Co więcej, utrzymuje on skórę w dobrej kondycji, dbając o odpowiednie nawilżenie zapobiegając łojotokowi, łojotokowemu zapaleniu skóry lub łagodzi objawy tych dolegliwości.

Pseudokolagen w naszych kosmetykach

Kolagen roślinny znajduje się między innymi w Eyesthetic – kolagenowym kremie pod oczy z arniką. Ten surowiec doskonale sprawdza się w okolicach oczu, pozostawiając skórę miękką, nawilżoną i elastyczną. Takie cechy pseudokolagenu zapobiegają powstawaniu zmarszczek w miejscu szczególnie wrażliwym i narażonym na tego typu procesy.

RevitaCare+ – krem do cery dojrzałej to kosmetyk, który również zawiera kolagen roślinny. Idealnie sprawdzi się w przypadku cery tracącej jędrność oraz potrzebującej intensywnego nawilżenia.