Czym jest pH skóry i jak o nie odpowiednio dbać?

Termin „pH” pewnie kojarzysz z lekcji chemii w szkole lub wszechobecnych reklam preparatów dla kobiet. Skrót „pH” oznacza „potentia Hydrogennii” (potencjał wodoru lub potencjał jonów wodorowych) i jest miarą kwasowości lub zasadowości roztworu, a jego definicja to ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych. Im wyższa wartość, tym bardziej zasadowy roztwór, a im niższa wartość, tym bardziej kwasowy. Na skali pH „7” to wartość neutralna, czyli „obojętna”.

Skóra i jej pH

pH skóry to niezwykle istotne zagadnienie. Jego wartość to średnio 5,5, za co odpowiadają keratynocyty, sebum i pot, które zawierają substancje o kwasowym pH. Lekko kwaśna właściwość skóry to płaszcz ochronny, który chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, zabezpiecza przed infekcjami, przeciwdziała alergiom i podrażnieniom oraz zapobiega odwodnieniu.

Ochronna pielęgnacja skóry

Aby chronić skórę, należy zadbać o to, aby odczyn (pH) produktów do jej pielęgnacji nie odbiegał znacznie od pH skóry. Produkty myjące, takie jak mydła o bardzo zasadowym pH, którego zakres to od 8 do 12, w żadnym wypadku nie powinny być stosowane do mycia i oczyszczania, ponieważ niszczą i atakują ochronny płaszcz, o którym wcześniej wspomnieliśmy. Nawet neutralne mydła o obojętnym pH 7 mogą mieć negatywny wpływ na wygląd naszej cery.

pH skóry

Idealny zakres pH dla organizmu to między 7 a 9. Jednak dla skóry wartość ta powinna być znacznie niższa, bo aż około 5,5, czyli już wartość kwasowa na skali pH. Właśnie w tym zakresie mechanizmy ochronne skóry zdecydowanie lepiej funkcjonują, a naskórek lepiej i szybciej się regeneruje. Co więcej, kwasowe pH zmniejsza stany zapalne i umożliwia lepsze utrzymanie równowagi skóry, co pomaga spowolnić jej starzenie się. Jeżeli pH będzie zbyt wysokie, spowoduje uszkodzenie płaszcza ochronnego skóry, a to z kolei będzie mieć wpływ na jej zwiększoną przepuszczalność i większe narażenie na niekorzystne czynniki środowiska. Wyższy odczyn skóry spowoduje utratę lipidów, które zapewniają elastyczność i sprężystość, a także utratę cennych soli, które umożliwiają zachowanie odpowiedniego nawilżenia.

Regulowanie pH skóry

Produkty do pielęgnacji skóry mogą być pomocne w zachowaniu odpowiedniej wartości pH. Wybieraj kosmetyki, które mają zbliżony odczyn do pH Twojej skóry lub takie, które przywrócą jej równowagę. Silne środki myjące mogą pozostawić Twoją skórę czystą, ale także mogą spowodować jej drastyczne wysuszenie, pozostawiając ją napiętą i podrażnioną. Nasz żel do mycia twarzy PURITY CONTROL może być stosowany codziennie jako część rutynowej pielęgnacji. Jego idealny dla skóry odczyn (5,5-5,6) doskonale przywróci równowagę. Wykorzystujemy w nim kwas hialuronowy, który zadba o odpowiednie nawilżenie. Zawarta w nim także azeloglicyna korzystnie wpłynie na przebarwienia, rozjaśniając je i jednocześnie redukując stany zapalne. Ponadto, zawarta w żelu witamina B3, czyli niacynamid to kolejny składnik, którego głównym działaniem jest rozjaśnienie, przywrócenie równowagi skóry i redukowanie stanów zapalnych. W żelu znajdziesz jeszcze alantoinę, która ukoi istniejące podrażnienia. Żel PURITY CONTROL to doskonałe wsparcie przy odpowiedzialnej pielęgnacji każdego dnia!