Kwas hialuronowy w kosmetykach – dla kogo i dlaczego?

Kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych składników w kosmetykach. Również w medycynie znalazł ogromne zastosowanie. Ale dlaczego? I czy na pewno wiesz jak maksymalnie wykorzystać jego właściwości?

Kilka słów charakterystyki

Kwas hialuronowy (HA, hialuronic acid) występuje naturalnie między innymi w skórze, mazi stawowej, ciele szklistym oka i ścianach naczyń krwionośnych. Co ciekawe, wcale nie jest kwasem, a polimerem złożonym z cząsteczek dwucukrów, czyli w dużym uproszczeniu to po prostu wielocukier!

Jak działa HA?

Ma niesamowitą zdolność wiązania wody i to właśnie ta cecha kwasu jest dla nas tak łaskawa. Dzięki niej utrzymujemy odpowiednie nawilżenie skóry, jej powierzchnia jest wygładzona i odżywiona. Skutkuje to oczywiście opóźnieniem procesów starzenia.

W jakiej postaci występuje w kosmetykach?

Kwas hialuronowy może występować również w postaci hialuronianu sodu. W składzie na opakowaniu kosmetyku szukaj pod nazwą: Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate. Czyli to nic innego, jak aktywne składniki, które znajdziesz w kosmetykach przeznaczonych do twarzy, szyi, dekoltu i wszędzie, gdzie potrzeba nawilżenia…

Wielkość cząsteczek - ma znaczenie!

Kwas wielkocząsteczkowy HMW – (High Molecular Weight) – najczęściej stosowany w produktach kosmetycznych. Charakteryzuje się przenikaniem do głębszych warstw skóry, a na jej powierzchni tworzy osłonkę dla rogowej warstwy naskórka. Dzięki temu jest ograniczone parowanie wody.

Kwas małocząsteczkowy LMW (Low Molecular Weight) – ujędrnia, nawilża i ułatwia gojenie się ran. Dzięki niemu substancje czynne szybciej przenikają w głębsze warstwy skóry.

Kwas ultramałocząsteczkowy ULMW (Ultra Low Molecular Weight) – dogłębnie i długotrwale nawilża docierając do wewnętrznych warstw skóry.

Dla kogo jest przeznaczony?

HA jest składnikiem, który działa łagodnie i delikatnie. Nawet osoby z najbardziej problematyczną czy wrażliwą cerą mogą sięgnąć po kosmetyki właśnie z kwasem hialuronowym. Świetnie sprawdzi się także jako pielęgnacja okolic oczu.

Kwas hialuronowy a zabiegi kosmetyczne

W takim zastosowaniu wyróżnia się dwa rodzaje kwasu hialuronowego, a mianowicie usieciowany i nieusieciowany. Usieciowany kwas hialuronowy przeznaczony jest do wypełniania, czyli można przyjąć, że pełni funkcję implantów. Dzięki swojemu usieciowaniu posiada zdolność dłuższego pozostawania w miejscu iniekcji. Zaś ten drugi – nieusieciowany – stosuje się w mezoterapii. Niestety jest on podatny na działanie hialuronidazy (czyli enzymu, który katalizuje degradację HA) i szybkie pozbycie się go z miejsca iniekcji. Efekt nawilżenia szybki i spektakularny, ale krótkotrwały.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk z kwasem hialuronowym?

Zwróć uwagę na skład kosmetyków. Obecność kwasu hialuronowego lub jego soli nie oznacza, że kosmetyk działa wyłącznie nawilżająco. W zależności od pozostałych składników, może mieć szersze spektrum działania. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Ich działanie nie wyklucza się, a wręcz przeciwnie – doskonale uzupełnia! Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć pielęgnację i obserwować efekty.

Nasze hialuronowe trio

Lift&Firm – hialuronowy krem z kwasem kojowym – do zadań specjalnych! Szczególnie polecany dla osób, którym poza nawilżeniem zależy na wygładzeniu i zniwelowaniu przebarwień.

Serum hialuronowe z kofeiną – idealną formą kosmetyku jest serum, które można stosować jako baza przed nałożeniem kremu lub jako finalny kosmetyk po porannym i wieczornym oczyszczeniu cery. Intensywnie nawilża i ujędrnia cerę.

Purity control – żel do mycia twarzy z azeloglicyną i witaminą B3 – zwęża pory, rozjaśnia przebarwienia i nawilża. Perfekcyjne oczyszczenie gwarantowane.