Kilka faktów o pestkach winogron! Dlaczego są tak korzystne dla skóry?

Pestki winogron (Semen Vitis vinifera) pochodzą od winorośli właściwej. Gatunek ten jest powszechnie znany z produkcji wina. Jednak surowcem farmaceutycznym są ich pestki. To one w postaci wyciągu występują w suplementach diety i kosmetykach.

Nasze szczególne zainteresowanie wzbudził olej z pestek winogron. Zacznijmy od tego, że niestety ten olej nie zyskał aż takiej popularności, jak chociażby olej arganowy. Zdecydowanie niesłusznie!

Działanie i zastosowanie

Przede wszystkim w pestkach winogron znajdują się polifenole, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu intensywnie wspomagają regenerację skóry, rozjaśniają przebarwienia i redukują stany zapalne. Takie antyoksydacyjne działanie sprawia, że pestki winogron są cennym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, regenerujących i ochronnych.  Ponadto, w ponad 90 procentach zawierają wielonienasycone kwasu tłuszczowe (kwas linolowy, oleinowy i alfa-linolenowy). W pestkach winogron zawarta jest także witamina E, która znakomicie neutralizuje wolne rodniki. Dlatego kosmetyki, w których jest zawarta, sprawdzą się do cery suchej, z oznakami starzenia oraz szczególnie, gdy traci swoją jędrność i elastyczność.

Olej z pestek winogron zawarty jest w Moisturizing – kremie nawilżającym do twarzy.

Moisturizing to krem do podstawowej i codziennej pielęgnacji. Może służyć jako uzupełnienie  stosowania Serum hialuronowego, a także do porannego i wieczornego nawilżenia twarzy, szyi i dekoltu. Oprócz antyoksydacyjnego działania oleju z pestek winogron, w kremie zawarty jest olej z konopi siewnej, masło shea i olej kokosowy, a także witamina E. Taki zestaw bez obaw poradzi sobie ze skutecznym i głębokim nawilżeniem.

Dla kogo przeznaczony?

Olej z pestek winogron to doskonały przykład surowca, który przynosi pozytywne rezultaty w przypadku każdego rodzaju cery. Dodatkowo wykazuje dużą zgodność z naturalnym sebum skóry i nie jest komedogenny, dzięki czemu może być stosowany nawet przez osoby ze skłonnościami do trądziku. Działanie oleju z pestek winogron na poszczególne typy cery to:

  • cera sucha – działa nawilżająco, redukuje uczucie napięcia, pieczenia, wygładza i zmiękcza;
  • cera dojrzała – właściwości antyoksydacyjne zapewnią działanie uelastyczniające, odżywcze i napinające;
  • cera naczyniowa – pestki winogron wzmacniają naczynia krwionośne i sprawiają, że są bardziej elastyczne, dlatego sprawdzą się u osób z tendencjami do cery naczyniowej;
  • cera tłusta – olej z pestek winogron jest lekki i łatwo się wchłania; co istotne, nie powoduje powstawania zaskórników, nie zatyka porów, więc w przypadku cery tłustej możemy być spokojni stosując preparaty z tym olejem.

Ciekawostka - pestki winogron w badaniach klinicznych

Ekstrakt z pestek winogron ma potwierdzoną w badaniach klinicznych skuteczność na:

  • przewlekłą niewydolność żylną – wpływa na redukcję odczuwalnej ciężkości nóg i bólu i poprawia napięcie żylne (Natural Medicines, 2020);
  • hipercholesterolemię – metaanaliza z 2019 roku wykazała, że przyjmowanie m. in. ekstraktu z pestek winogron powoduje zmniejszenie poziomu całkowitego cholesterolu, LDL – lipoprotein o niskiej gęstości oraz trójglicerydów (Ghaedi i in., 2019).

Źródła:

“Składniki suplementów diety. Skuteczność, bezpieczeństwo i przegląd preparatów” Wydawnictwo Farmaceutyczne, Wydanie I (2021)

ec.europa.eu    https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=80653

cir-safety.org    https://www.cir-safety.org/ingredients